ORMIAŃSKI WARDAWAR W KRAKOWIE

Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne uprzejmie zaprasza na Święto Wardawaru – święto wody, kwiatów i urodzaju. Święto Wardawar pochodzi jeszcze z pogańskich czasów, w przedchrześcijańskiej mitologii ormiańskiej poświęcone było bogini Astghyk (Astchik – co dosłownie znaczy: gwiazdka). Jej kult można porównać z kultem Afrodyty u Greków, lub Wenery u Rzymian. W tym dniu darowano róże (po ormiańsku: ward), wypuszczano gołębie i oblewano znajomych wodą. Kościół ormiański zaadoptował to święto i od czwartego wieku z Wardawaru uczyniono święto Przemienienia Pańskiego. To jest jedno z pięciu głównych świąt w Kościele Apostolskim. Data święta jest ruchoma, przypada 14 tygodni po Wielkanocy.
Do dzisiaj zachował się zwyczaj oblewania wodą, a za oblanie nie można się obrażać, gdyż tego dnia woda ma pozytywną moc, daje siłę i zdrowie.

Tegoroczny Ormiański Wardawar odbędzie się 2 lipca w Dolinie Będkowskiej – ok. 25 km od centrum miasta w stronę północny-zachód.

Adres: Pod Sokolicą 127, 32-089 Będkowice, „Brandysówka”.

Zarezerwowaliśmy stoły pod zadaszeniem i altanę, obok wielka łąka do zabawy dla dzieci, zapraszamy więc całe rodziny.

Program:
• godz. 11.00 – zbiórka na krakowskich Błoniach (naprzeciwko parku Jordana)
• godz. 11.15 – wyjazd do Doliny Będkowskiej własnymi autami lub busem (uwaga: trzeba wcześniej zgłosić chęć skorzystania z busa)
• godz. 12.00 – uroczyste wręczenie dyplomów uczestnikom kursu języka polskiego, prowadzonego w tym roku przez OTK
• godz. 12.15 – poczęstunek ormiański, gata, kawa
• godz. 13.30 – wycieczka do „Jaskini Nietoperzy”, droga do jaskini przebiega wzdłuż czystego strumyka, którego woda jest idealna do oblewania się zgodnie z tradycją,
można iść pieszo lub dojechać
• godz. 16.00 – ormiański tradycyjny szaszłyk
• napoje we własnym zakresie, można też nabywać je na miejscu w lokalu „Brandysówka”, mile widziane domowe przysmaki (nie obowiązkowo, w miarę możliwości)
• wieczorem – ognisko.

Powrót jest przewidziany około godz. 21.00, kto zechce, może wynająć namiot na miejscu i przenocować, jest też możliwość bezpłatnego skorzystania z miejsca namiotowego.

Organizatorem i patronem imprezy jest Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne.

W celu rezerwacji miejsc należy przesłać zgłoszenia na adres: otk@otk.org.pl
Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 886-886-609 Hayk Hovhannisyan